Wpływ mięśni, na odchudzanie.

Problemy z odchudzaniem

Powodem problemów jest najczęściej brak ruchu, złe odżywianie oraz kuracje odchudzające. Z wielkim trudem udaje nam się schudnąć 10 kg, natomiast w zawrotnym tempie tyjemy następne 15. Każdy z nas zna efekt jo- jo, jednak nie wszyscy wiedzą, co jest jego przyczyną. Jedno jest pewne, dotychczasowe próby przynosiły niepożądane efekty. Zrzucone 10 kg nie odpowiada 10 kg tłuszczu, lecz: 2 kg wody, 4 kg mięśni i tylko 4 kg tłuszczu.

Pytanie na które szukamy odpowiedzi brzmi: Co dzieje się z tym tłuszczem? Laik myśli że tłuszcz ten jest wydalany, wydychany, wypocony, przekształcany, że podczas snu lub za pomocą sportu znika, rozchodzi się po ciele, zmienia pozycję, wyparowuje … itp. Niestety żadna z tych teorii nie jest prawdziwa.

Poprawna odpowiedź jest taka: tłuszcz spalamy dzięki mięśniom. Łatwo więc domyślić się, że zredukowane 4kg mięśni, sprawia, że dalszy proces spalania tłuszczu będzie przebiegać znacznie trudniej. Tłuszcz jest spalany w celu utrzymania stałocieplność ciała oraz dostarczenia organizmowi wystarczającej ilości energii do ruchu. Proces ten nazywany jest metabolizmem i przebiega w mięśniach.

Efekt jo- jo

Zrzuciliśmy parę kg. Ciało jest wprawdzie lżejsze, ale kolejne próby redukcji tłuszczu przebiegają wolniej. Dlatego też po każdej błędnej kuracji bardzo trudno jest utrzymać wagę. Aby tak się stało musieli byśmy jeść mniej niż podczas jej stosowania. Ponieważ nie jest to możliwe po kuracji zwykle tyjemy. 10 kg powraca, jednak w innej formie- głównie jest to woda i tłuszcz. W związku z tym organizmowi brakuje mięśni, których odzyskujemy najmniej i które ze spalanie radzą sobie znacznie gorzej. W konsekwencji organizm magazynuje tłuszcz i zastępuje nim mięśnie w rezultacie czego ciało waży znowu tyle co na początku. Lecz w całkiem nowym składzie.

Jeszcze raz przeanalizujmy obrazek powyżej. 10 kg więcej, 10 kg mniej- na wadze nie widać zmiany. Jednak ciało uległo zmianie. W zamian za 3 kg mięśni zyskujemy 3kg tłuszczu. Ma to niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Te 3 kg mięśni zostały w pewnych miejscach zredukowane.

Na przykład:

  • na twarzy: zapadnięta twarz,
  • na ciele: pomarszczona skóra,
  • na plecach: bóle kręgosłupa,
  • w jelicie: zaburzenia trawienia,
  • na sercu: zawał serca.

Ponadto dodatkowe 5 kg tłuszczu, to efekt jo-jo. Podłożem tych zmian jest brak naszych przykładowych 3 kg mięśni, które spowodowały, że organizm przestawił się na system oszczędzania energii (spowolnienie metabolizmu). Organizm nie wie, że stosujemy dietę odchudzającą, myśli o głodzie i chce możliwie długo wytrzymać na rezerwie. Jeśli chcemy schudnąć, nie powinniśmy stosować kuracji odchudzających, które tylko pozornie wydają się skuteczne, a w rezultacie przynoszą one zupełnie odwrotne skutki. Pamiętajmy: To nie kilogramy, lecz figura eksponuje nasze ciało.

Decydujący czynnik- mięśnie

Powinniśmy zadbać o rozbudowę muskulatury. Nie ma to nic wspólnego z wyglądem body-builder. Naszym celem powinno być budowanie wydajnych mięśni oraz wyeliminowanie z nich wody i tłuszczu. W taki sposób nasza skóra stanie się gładka i elastyczna. A spalenie kolejnego tłuszczu będzie znacznie łatwiejsze.

Jeśli muskulatura jest słabo rozbudowana, to spala mało tłuszczu (słaby metabolizm). Analogicznie muskulatura dobrze rozbudowana, spala dużo tłuszczu (dobry metabolizm). Ponadto chroni przed wieloma dolegliwościami i poprawnie wpływa na nasze samopoczucie.