Brak produktów w koszyku.
Wapń i jego ogromny wpływ na nasz organizm
Wapń jest pierwiastkiem chemicznym z grupy berylowców. Bierze udział we wszystkich nieomal procesach fizjologicznych organizmu, odpowiada za budowę zębów i kości, reguluje bicie serca, ciśnienie krwi, wpływa na układ nerwowy, kurczliwość mięśni poprzecznie prążkowanych, krzepnięcie krwi, utrzymanie równowagi elektrolitowej.
Stymuluje mechanizmy obronne organizmu, ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne. Dostarcza energię, bierze udział wraz z aminokwasami w budowie protein. Ma umiejętność neutralizacji ołowiu (odkładanego w naszym organizmie) powstrzymuje w ten sposób jego przedostawanie się do innych części ciała. W dzisiejszym świecie ołowiu dostarczamy codziennie w większych od akceptowanych przez wapń ilościach (wapń także jest dostarczany z tym, że w formie często nieprzyswajalnej) a cierpi z tego powodu cały układ kostny.
Braki wapnia objawiają się nerwowością, brakiem koncentracji, nadpobudliwością, artretyzmem, egzemami, drętwieniem kończyn, bólem w stawach i biodrach, złamaniami kości, zaburzeniami wzrostu u dzieci oraz krzywicą, podwyższonym ciśnieniem krwi, łamliwością paznokci czy palpitacjami serca.
Niezbędnym aminokwasem do prawidłowej absorpcji wapnia jest lizyna. Wapń bierze udział w utrzymaniu stabilności i prężności ściany komórkowej. Również witaminy K i D są konieczne do prawidłowego przyswajania wapnia.
Niedobory wapnia w organizmie może powodować jedzenie pokarmów nieświeżych, chemicznie uzdatnianych, ulepszanych i konserwowanych. Organizm walczy wtedy z truciznami chemicznymi zużywając duże ilości wapnia a jeśli nie posiada wystarczającej ilości tego pierwiastka sięga do wapnia zgromadzonego w naszych kościach osłabiając je, dziurawiąc i naruszając ich strukturę co jest przyczyną osteoporozy. Także u chłopców w okresie dojrzewania ze względu na niedobory wapnia również może wystąpić rzeszotowienie kości.